ForumPytsoriKrkoLista AntarveGrupet e AntarveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DiSa InFoRmAciOnE ReTh LINUX

Shko posht 
AutoriMesazh
shqiprim
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 320
Join date : 02/05/2008

MesazhTitulli: DiSa InFoRmAciOnE ReTh LINUX   Sun May 04, 2008 1:23 pm

Linux është një sistem shfrytëzimi si është Windowsi apo Mac OS. Diferenca më e madhe është se ky sistem është i lirë. Kur të flasim për Linux kërkojmë pështetje shumë shpeshë në programet që përdorin Linuxin. Edhe pse është sistem i lirë ka shumë shpërndarës që janë poashtu të lirë si për shembëll : Mandrake, RedHat, Debian, Suse etj. Linuxi ndoshta për disa nuk është sistem shfrytëzimi më i mirë që ekziston por është shumë stabil.


Shpesh ndodhë me taku njerzë të cilët punojnë me ndonjë sistem Linux dhe thojnë që nuk i kan ato probleme të cilët i kanë përdorësit e Windowsit. Por mos të harroi të them se Linuxi është edhe sistem shumëpunësh : në Linux mundeni me formatu një disketë, të regjistroni një CD, të ndëgjoni muzikë, të shkruani ndonjë tekst, të merrni ndonjë dokument prej internetit e të gjithë këto mundeni t’i bëni në të njëjtën kohë e pa pasë kurrfar problemi. Provojeni t’i bëni të gjitha këto në Windows !!! Linuxi ka edhe shumë programe të ndryshme e nëse keni nevoi për ndonjë program klikoni këtu. Programe për linux
Linuxi fonksionon gati me të gjitha materialet, psh : procesorët Pentium & CO, Alpha, ARM, Power PC, IBM etj.
Ka edhe shpërndarës të Linuxit të cilët mundeni ti mbani në një CD si përshembëll Knoppix të cilin nuk ka nevoi ta installoni në diskun e fortë por punoni drejpërdrejt në CD të cilin e keni.
Për informata tjera mund të shkoni në këto website:http://www.alblinux.net Shumë sitë i mirë në gjuhën shqipe dhe shumë komplet
http://www.linux.com/ Sitë në gjuhen angleze
http://www.linux.org/ Sitë në gjuhen angleze po shumë i mirë.
http://www.mandrakelinux.com/fr/ Flet për Mandrake në gjuhen frenge
http://www.mandrakelinux.com/en/ Mandrake por ky në gjuhen angleze
http://www.li.org/ Linux international në gjuhen angleze
http://www.mandrakesoft.com// Programet e mandreak ; gjuhen franqeze
http://lea-linux.org//a> Sitë shumë i pasur me informata për linuxin në gjuhen franqeze,,,,,,,,,FuaT
Email:_fuat@live.com
Web:www.FuaT.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
Erion
Email:erion_k@madrid.com
Web:www.ErioN.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://attackers-team.2forum.biz
 
DiSa InFoRmAciOnE ReTh LINUX
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
 :: Diskutime rreth Sistemeve Operative :: Unix/Linux-
Krce tek: