ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shqiprim
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 320
Join date : 02/05/2008

MesazhTitulli: Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!   Fri May 02, 2008 9:26 pm

Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!

--------------------------------------------------------------------------------

Sipas studimeve me te fundit nq se dioksidi i karbonit do vazhdoje te nxehe Token me shpejtesine e tanishme, akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vitet e ardhshme.

Qe prej 1978, shtresa e akullit eshte zvogeluar gati tre deri kater perqind per dekade. Duke u mbeshtetur tek kjo veprimtari i bie qe ne fund te shekullit te mos kete me akull ne Polin e Veriut gjate veres - u shpreh Ola Johannessen (prof. ne Institutin e Kerkimeve Nansen ne Bergen te Norvegjise) per AFP kete te merkure ( 13 Gusht, 03')

Studimet e Arktikut me satelit tregojne se shtresa e akullit ne pole eshte zvogeluar gati nje milion kilometra katror, gjate 20 viteve te fundit dhe gjate veres arrin ne vetem 6 milion kilometra katrore.

Sipas Johannessen, shkrirja komplet e akullit do te shkaktoje dyndje te rrymave te ftohta ne oqeane dhe si rrjedhim do zvogeloje shume rrymat e ngrohta si psh ate te Gulf Stream.

Gulf Stream eshte shkaktari numer nje i klimes ne Europe dhe nje zvogelim i inflyences se tij do te shkaktoje rreziqe te medha ne klimen dhe ekosistemin e kontinentit.

Gjithashtu ai pohon se shkrirja e akujve nuk do te shtoje volumin e oqeaneve, pra nuk do e ngreje nivelin e tyre, pasi akulli ndodhet ne uje dhe shkrirja e tij nuk do ndikoje ne volum.

"Ironikisht, rritja e siperfaqes se oqeaneve do te ndihmoje ne thithjen e dioksidit te karbonit, shkaktarit kryesor te shkrirjes se akujve" - u shpreh ai.


,,,,,,,,,FuaT
Email:_fuat@live.com
Web:www.FuaT.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
FuaT
Email:erion_k@madrid.com
Web:www.ErioN.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://attackers-team.2forum.biz
 
Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Mėsimet-
Kėrce tek: