ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Teoria e qelizės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
shqiprim
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 320
Join date : 02/05/2008

MesazhTitulli: Teoria e qelizės   Fri May 02, 2008 9:32 pm

Qeliza ėshtė njėsia thelbsore, funksionale strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla. Ėshtė bartėse e jetės, sepse nė tė zhvillohen tė gjitha proceset jetėsore (funksionet). Qeliza ėshtė trupthi i cili ėshtė i mbėshtjellur me mbėshtjellės qelizor. Ajo ėshtė e mbushur me lėngun e dendur qelizor – citoplazmėm. Nė tė janė tė vendosura pjeset e imėta qelizore – organelet, tė cilat kryejnė funksione tė ndryshme jetėsore. Sipas formės janė tė ndryshme. Qelizat shtazore mund tė kenė formė tė drejtkėndėshit, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (q. Muskulore), yjore (q. Eshtrore), tė degėzuara (q. Nervore) etj. Qelizat shtazore janė mė tė vogla se sa ato bimore. Tė mėdha janė disa qeliza speciale, siē janė vezet e shpendėve. Ndėr to vigan i vėrtėtė ėshtė veza e struthit, e cila ėshtė e madhe sa 36 vezė tė pulės
,,,,,,,,,FuaT
Email:_fuat@live.com
Web:www.FuaT.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
FuaT
Email:erion_k@madrid.com
Web:www.ErioN.c.la
Server:connect attackers.podzone.org
Group: aTTacKers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://attackers-team.2forum.biz
 
Teoria e qelizės
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Mėsimet-
Kėrce tek: